Our range of products include high temperature muffle furnace, muffle furnace 1150 degree c and muffle furnace.
Get Latest Price
| Material Loading Capacity | 1000 Kg |
| Melting Material | Iron |
| Max Operating Temperature | 1500 degree Celsius |
| Power Source | Electric |
| Input Voltage (V) | 220V |
| Furnace Voltage (V) | 220V |
| Voltage | 220V |
| Melting Time | 2Hours |
| Max OperatingTemperature | 1200 |
| Temperature Accuracy | +-1 |
| Thermocouple Type | K |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Heating space | 120" X 120" X 120" |
| Chamber Size | 120" X 120" X 120" |
| Inner Muffle Size | 120" X 120" X 120" |
| Muffle Size | 120" X 120" X 120" |
Minimum order quantity: 01 Piece
HE-MF-28317P 1200℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability of The Experiment; The Product Uses Light weight ceramic Fiber wool insulation (instead of Brick insulation) As The Furnace Material, And The Kanthal “A-1” Is Used For Heating Element, And The Temperature Controller Uses Microprocessor PID Control Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements.
Specification: -
|
Type |
Benchtop |
|
Furnace Structure |
Chamber Material, Temperature Controller System, Heating Element, Furnace Shell and Other Assistant Parts |
|
Max Temperature |
1200℃ |
|
Continue Operating Temp. |
1150℃ |
|
Heating Element |
Kanthal “A-1” Wire in Coil Form |
|
Chamber Material |
High Temperature Ceramic Fiber Material |
|
Temperature Accuracy |
±1℃ |
|
Temperature Controller |
Using Intelligent PID Temperature Control Instrument, With 1 Program Function, Can Set The Temperature Rise Curve, Can Be Programmed 16 Segment. |
|
Safety Protection |
Overheat And Thermocouple-Break Alarm |
Get Latest Price
| Heating Element | Kanthal |
| Max Temperature | 1100 C |
| Power Source | Electric |
| Chamber Volume | 10 L |
| Phase | Single Phase |
| Heat Source | Electric |
| Chamber Size | 200 x 200 x 300 mm |
| Inner Chamber Size | 9 x 9 x 12 |
| Inner Muffle Size | 200 X 200 X 300 mm |
| Control Type | Digital PID |
| Brand | Harrier Enterprises |
| Body Material | Mild Steel |
| Insulation Type | Ceramic Wool |
| Power Supply | Single Phase 230 V |
| Working Temperature | 1100 C |
Get Latest Price
| Max Temperature | 1100 C |
| Chamber Volume | 10 L |
| Heat Source | Electric |
| Inner Chamber Size | 6x6x12 in |
| Control Type | Digital PID |
| Body Material | Mild Steel |
| Insulation Type | Ceramic Wool |
| Door Type | Vertical Lift |
| Power Supply | Single Phase 230 V |
| Working Temperature | 1100 C |
Minimum order quantity: 1 Piece
HE-MF 1000℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability of The Experiment; The Product Uses Light weight ceramic Fiber wool insulation (instead of Brick insulation) As The Furnace Material, And The Kanthal “A-1” Is Used For Heating Element, And The Temperature Controller Uses Microprocessor PID Control Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements
Get Latest Price
| Max Temperature | 1600 C |
| Chamber Volume | 216 L |
| Material Loading Capacity | 200 Kg |
| Heat Source | Electric |
| Melting Material | Iron |
| Max Operating Temperature | 1600 degree Celsius |
| Power Source | Electric |
| Control Type | Microprocessor |
| Body Material | Powder Coated MS |
| Rated Power (KW) | 12 KW |
| Input Voltage (V) | 415 |
| Furnace Voltage (V) | 415 |
| Voltage | 415 |
| Melting Time | 3 HRS |
| Power Supply | 3 Phase 415 V |
| Max OperatingTemperature | 1700 DEGREE |
| Interior Dimension (LxBxH) | 200X200X200 mm |
| Exterior Dimension (LxBxH) | 200X200X200 mm |
| Temperature Accuracy | +-1 Degree |
| Thermocouple Type | B Type |
| Automation Grade | Automatic |
| Furnace Weight (Kg) | 140 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
|
HE-MF 1700℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability of The Experiment; The Product Uses Light weight ceramic Fiber wool insulation (instead of Brick insulation) As The Furnace Material, And The Kanthal “A-1” Is Used For Heating Element, And The Temperature Controller Uses Microprocessor PID Control Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements |
|
HE-MF 1700℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability of The Experiment; The Product Uses Light weight ceramic Fiber wool insulation (instead of Brick insulation) As The Furnace Material, And The Kanthal “A-1” Is Used For Heating Element, And The Temperature Controller Uses Microprocessor PID Control Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements |
Prince (Manager)
Harrier Enterprises
First Floor ,Block-1, H.No-210, SDV Lakkarpur,Poll Factory
Surajkund Faridabad, Faridabad - 121009, Haryana, India