Leading Manufacturer of vacuum atmospheric furnace, high temperature box furnace, high temperature vacuum oven, copper vacuum annealing furnace and vertical vacuum annealing furnace from Faridabad.
Get Latest Price
| Max temperature | 1700 C |
| Chamber volume | 200 L |
| Material Loading Capacity (Kg) | 1-500 Kg |
| Application | Brazing, Sintering, Stress relieving, Annealing, Tempering, Hardening |
| Power Source | Electric |
| Heating element | Molybdenum |
| Rated Power (KW) | 12 KW |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 phase |
| Voltage | 415 V |
| Melting Time | 120 Min |
| Max OperatingTemperature | 1700 Degree |
| Orientation | Horizontal |
Minimum order quantity: 1 Piece
1700 Three-Zone CVD Sealed Type Tube Furnace
· Model No.: HE-TZCTF-600-1700 P
· Heating Zone: 200+200+200=600mm
· Continuous Temp.: 1600
· Heating Element: Quality Mosi2 Rod
· Temperature Precision: ±1
· Thermocouple: B Type
Get Latest Price
| Max Temperature | 1400 °C |
| Power Rating | 25 kW |
| Chamber Volume | 100 L |
| Furnace Type | Annealing |
| Melting Material | As Per The Client |
| Power Source | Electric |
| Type Of Furnace | Muffle Furnace |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Input Voltage (V) | 220/240 |
| Heating Element | Silicon Carbide |
| Power Supply | 415 V 50 Hz |
| Melting Time | 2,3 HRS |
| Body Material | Mild Steel |
| Max OperatingTemperature | 1300 degree |
| Cooling Water Capacity | Natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
Specifications
|
Electrical requirements |
220-240VAC, 50/60Hz, single phase |
|
Min. working temperature |
Ambient |
|
Max vs constant working temperature |
1400°C (2552°F) / 1300°C (2372°F) |
|
Refractory lining |
Mitsubishi (Japan) high quality 1600 grade fiber alumina |
|
Heating element type |
Silicon carbide (SiC) |
|
Thermocouple type |
R |
Get Latest Price
| Capacity | 100 L |
| Max Temperature | 1100 C |
| Heat Source | Electric |
| Chamber Volume | 27 L |
| Vacuum Level | 1 mbar |
| Furnace Type | Box |
| Shelves | 3 Shelves |
| Atmosphere | Vacuum |
| Chamber Material | Mild Steel |
| Control Type | Microprocessor |
| Rated Power (KW) | 7 KW |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Power Supply | Single Phase 230 V |
| Melting Time | 120 Minut |
| Max OperatingTemperature | 1150 |
| Power | 220 V |
| Cooling Water Capacity | natural |
Minimum order quantity: 1 Piece
|
The 1200°C Vacuum atmosphere box-type resistance furnace mainly provide as high temperature heat treatment environment for industry laboratories such as colleges and universities, scientific research institutes, factories and enterprises, and can be used in the field of new material such as metal materials, ceramic materials, Nano-material, and semiconductor material |
Prince (Manager)
Harrier Enterprises
First Floor ,Block-1, H.No-210, SDV Lakkarpur,Poll Factory
Surajkund Faridabad, Faridabad - 121009, Haryana, India