Leading Manufacturer of 200 kg electric industrial furnace from Faridabad.
Get Latest Price
| Furnace Type | Heat Treatment |
| Melting Material | Iron |
| Heat Source | Electric |
| Max Temperature | 1100 C |
| Material Loading Capacity | 200 Kg |
| Application | Ceramic, Steel Plant, Lab Use, Forging |
| Rated Capacity | 200 kg |
| Rated Power (KW) | 24 KW |
| Input Voltage (V) | 415 V |
| Control Type | PID |
| Melting Time | 120 minute |
| Power Supply | 3 Phase 415 V |
| Max OperatingTemperature | 1100C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Prince (Manager)
Harrier Enterprises
First Floor ,Block-1, H.No-210, SDV Lakkarpur,Poll Factory
Surajkund Faridabad, Faridabad - 121009, Haryana, India