Manufacturer of a wide range of products which include muffle furnace rectangular, muffle furnace 1200 degree c, 400kg industrial furnaces and rectangular muffle furnace digital.
Get Latest Price
| Max Temperature | 1400 C |
| Chamber Volume | 442 L |
| Heat Source | Electric |
| Material Loading Capacity | 400 Kg |
| Power Source | Electric |
| Inner Chamber Size | 30x30x30 in |
| Control Type | Digital PID |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Body Material | Powder Coated MS |
| Power Supply | 3 Phase 415 V |
| Voltage | 415 |
| Melting Time | 2h |
| Thermocouple Type | R Type |
| Model Name/Number | Chamber Furnace |
| Electrode Material | Kanthal A-1 wire |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
|
Type |
Benchtop |
|
Furnace Structure |
Alumina Ceramic Chamber, Programmable Temperature Control System, Heating Element, Furnace Shell, Main Electric Parts And Other Relative Accessories |
|
Max Temperature |
1400 |
|
Continue Operating Temp. |
1350 |
|
Heating Element |
Quality Silicon Carbide Rod (Sic) Heater |
|
Chamber Material |
High Temperature 1450 Type Alumina Ceramic Fiber Material |
|
Temperature Precision |
±1 |
|
Thermocouple |
R Type |
|
Temperature Controller |
Using Intelligent PID Temperature Control Instrument, With Program Function, Can Set The Temperature Rise Curve, Can Be Set 1 Program 16 Segments |
|
Electronic Component |
Autonics / Schneider / L&T Electronics Brands |
|
Heating Rate |
≤ 30 Min ( Suggest 15 Min For Longer Life Using Of Furnace ) |
|
Safety Protection |
Overheat And Thermocouple-Break Alarm |
|
Certification |
ISO 9001/ CE/ GMP |
|
Furnace Shell |
High Quality GI Sheet With PP Powder Coated |
|
Insulation |
High Quality Ceramic Fiber Zirconia Grade Thermal Insulation Material To Ensure A Good Uniformity |
|
Accessories |
One Pair Of High Temperature Furnace Gloves One No Of Crucible and Operational Manual |
Get Latest Price
| Max Temperature | 1200 C |
| Chamber Volume | 5 L |
| Material Loading Capacity | 100 Kg |
| Heat Source | Electric |
| Melting Material | Iron |
| Max Operating Temperature | 1500 degree Celsius |
| Power Source | Electric |
| Inner Chamber Size | 4x4x9 in |
| Control Type | Microprocessor |
| Body Material | Powder Coated MS |
| Rated Power (KW) | 5.0KW |
| Input Voltage (V) | 220V |
| Furnace Voltage (V) | 220V |
| Voltage | 220V |
| Melting Time | 2Hours |
| Max OperatingTemperature | 1200 |
| Temperature Accuracy | +-1 |
| Thermocouple Type | K |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Muffle Size | 200 X 200 X 300 |
| Inner Muffle Size | 200 X 200 X 300 |
| Heating space | 200 X 200 X 300 |
| Chamber Size | 200 X 200 X 300 |
Minimum order quantity: 01 Unit
HE-HMF 1200℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development Of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability Of The Experimental Data; The Product Uses High-Purity Alumina Material As The Furnace Material, And The High-Quality Silicon Molybdenum Rod Is Used For Heating Element, And The Temperature Controller Uses Microprocessor PID Control Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements.
Specification: -
|
Type |
Benchtop |
|
Furnace Structure |
Chamber Material, Temperature Controller System, Heating Element, Furnace Shell and Other Assistant Parts |
|
Max Temperature |
1200℃ |
|
Continue Operating Temp. |
1150℃ |
|
Heating Element |
Kanthal “A-1” Wire in Coil Form |
|
Chamber Material |
High Temperature Ceramic Fiber Material |
|
Temperature Accuracy |
±1℃ |
|
Temperature Controller |
Using Intelligent PID Temperature Control Instrument, With 1 Program Function, Can Set The Temperature Rise Curve, Can Be Programmed 16 Segment. |
|
Safety Protection |
Overheat And Thermocouple-Break Alarm |
Get Latest Price
| Furnace Type | Annealing |
| Heat Source | Electric |
| Max Temperature | 1350 C |
| Material Loading Capacity | 400 Kg |
| Power Source | Electric |
| Max Operating Temperature | 1350 Degree Celsius |
| Loading Type | Batch Type |
| Melting Material | Iron |
| Application | Forging |
| Rated Capacity | 250 Kg |
| Rated Power (KW) | 13 KW |
| Control Type | PID |
| Input Voltage (V) | 415 Volts |
| Power Supply | 3 Phase 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 01 Piece
|
Type |
Benchtop |
|
Furnace Structure |
Alumina Ceramic Chamber, Programmable Temperature Control System, Heating Element, Furnace Shell, Main Electric Parts And Other Relative Accessories |
|
Max Temperature |
1400 |
|
Continue Operating Temp. |
1350 |
|
Heating Element |
Quality Silicon Carbide Rod (Sic) Heater |
|
Chamber Material |
High Temperature 1450 Type Alumina Ceramic Fiber Material |
|
Temperature Precision |
±1 |
|
Thermocouple |
R Type |
|
Temperature Controller |
Using Intelligent PID Temperature Control Instrument, With Program Function, Can Set The Temperature Rise Curve, Can Be Set 1 Program 16 Segments |
|
Electronic Component |
Autonics / Schneider / L&T Electronics Brands |
|
Heating Rate |
≤ 30 Min ( Suggest 15 Min For Longer Life Using Of Furnace ) |
|
Safety Protection |
Overheat And Thermocouple-Break Alarm |
|
Certification |
ISO 9001/ CE/ GMP |
|
Furnace Shell |
High Quality GI Sheet With PP Powder Coated |
|
Insulation |
High Quality Ceramic Fiber Zirconia Grade Thermal Insulation Material To Ensure A Good Uniformity |
|
Accessories |
One Pair Of High Temperature Furnace Gloves One No Of Crucible and Operational Manual |
Get Latest Price
| Max Temperature | 1400 C |
| Chamber Volume | 43 L |
| Heat Source | Electric |
| Material Loading Capacity | 200 Kg |
| Power Source | Electric |
| Inner Chamber Size | 14 x 14 x 14 |
| Control Type | Microprocessor |
| Rated Power (KW) | 9 KW |
| Input Voltage (V) | 415 |
| Furnace Voltage (V) | 415 |
| Body Material | Powder Coated MS |
| Voltage | 415 |
| Power Supply | 3 Phase 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
HE-MF 1400℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development Of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability Of The Experimental Data; The Product Uses High-Purity Alumina Material As The Furnace Material, And The High-Quality Silicon Carbide Rod Is Used For Heating Element, And Programmable Temperature Controller PID Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements.
Prince (Manager)
Harrier Enterprises
First Floor ,Block-1, H.No-210, SDV Lakkarpur,Poll Factory
Surajkund Faridabad, Faridabad - 121009, Haryana, India