Pioneers in the industry, we offer high temp. muffle furnace 1700 c, muffle furnace 900 degree c, industrial electric furnace and muffle furnace high temperature from India.
Get Latest Price
| Heating Element | Molybdenum |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Max Temperature | 1600 Degree Celsius |
| Material Loading Capacity | 45 kg |
| Chamber Size | 300 x 300 x 450 mm |
| Inner Muffle Size | 300 x 300 x 450 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Harrier Enterprises |
| Rated Power (KW) | 415 Volts |
| Max Operating Temperature | 1700 degree c |
| Temperature Accuracy | 1-2 degree c |
| Voltage | 415 V |
| Thermocouple Type | B Type |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
HE-HTMF-1700℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development Of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability Of The Experimental Data; The Product Uses High-Purity Alumina Material As The Furnace Material, And The High-Quality Silicon Molybdenum Rod Is Used For Heating Element, And The Temperature Controller Uses Microprocessor PID Control Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements.
Get Latest Price
| Heating Element | Kanthal |
| Material Loading Capacity | 4 kg |
| Power Source | Electric |
| Phase | Single Phase |
| Melting Material | Iron |
| Chamber Size | 125 x 125 x 250 mm |
| Inner Muffle Size | 125 x 125 x 250 mm |
| Brand | Harrier Enterprises |
| Max Operating Temperature | 900 degree Celsius |
| Rated Power (KW) | 4 |
| Input Voltage (V) | 220 |
| Furnace Voltage (V) | 220 |
| Temperature Accuracy | 1-2 degree c |
| Voltage | 220 |
| Power Consumption | 4 kW |
| Melting Time | 2 |
Minimum order quantity: 1 Piece
|
HE-MF 1200℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability of The Experiment; The Product Uses Light weight ceramic Fiber wool insulation (instead of Brick insulation) As The Furnace Material, And The Kanthal “A-1” Is Used For Heating Element, And The Temperature Controller Uses Microprocessor PID Control Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements |
Get Latest Price
| Capacity | 25 kg |
| Material Loading Capacity(kg) | 200 Kg |
| Power Rating | 25 kW |
| Max Temperature | 1200 °C |
| Furnace Type | Resistance |
| Melting Material | Iron |
| Chamber Volume | 200 L |
| Power Source | Electric |
| Lining Material | Alumina |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Input Voltage (V) | 220V |
| Voltage | 220V |
| Power Supply | 415 V 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
1400 Integrated Electric Resistance Atmosphere Box Furnace
· Model No.: HE-ABF-1400 P
· Chamber Size: 200*200*200mm
· Continuous Temp.: 1300
· Heating Element: High Silicone Carbide Rod
· Temperature Precision: ±1
· Thermocouple: R Type
Get Latest Price
| Heating Element | MoSi2 |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Material Loading Capacity | 100 kg |
| Melting Material | Iron |
| Chamber Size | 18" X 18" X 18" |
| Inner Muffle Size | 18" X 18" X 18" |
| Brand | Harrier Enterprises |
| Internal Chamber Construction | Alumina Ceramic |
| Heating space | 18" X 18" X 18" |
| Muffle Size | 18" X 18" X 18" |
| Input Voltage (V) | 220V |
| Furnace Voltage (V) | 220V |
| Voltage | 220V |
| Melting Time | 2Hours |
| Max OperatingTemperature | 1700 |
| Temperature Accuracy | +-1 |
| Thermocouple Type | B |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
HE-HTMF-95P 1700℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development Of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability Of The Experimental Data; The Product Uses High-Purity Alumina Material As The Furnace Material, And The High-Quality Silicon Molybdenum Rod Is Used For Heating Element, And The Temperature Controller Uses Microprocessor PID Control Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements.
Specification: -
|
Type |
Benchtop |
|
Furnace Structure |
Chamber Material, Temperature Controller System, Heating Element, Furnace Shell and Other Assistant Parts |
|
Max Temperature |
1700℃ |
|
Continue Operating Temp. |
1650℃ |
|
Heating Element |
High Quality Molybdenum Disilicide (MoSi2) |
|
Chamber Material |
High Temperature 1800 Grade Ceramic Fiber Material |
|
Temperature Accuracy |
±1℃ |
|
Temperature Controller |
PPI (India) PID Controller Can Program 1 Group 16 Segments |
|
Safety Protection |
Overheat And Thermocouple-Break Alarm |
Prince (Manager)
Harrier Enterprises
First Floor ,Block-1, H.No-210, SDV Lakkarpur,Poll Factory
Surajkund Faridabad, Faridabad - 121009, Haryana, India