Providing you the best range of laboratory heating oven with effective & timely delivery.
Get Latest Price
| Oven Type | Cabinet Ovens |
| Capacity | upto 100 kg |
| Power Source | electric |
| Max Temperature | 250°C |
| Temperature | 100 deg. Celsius |
| Internal Volume | 1 m³ |
| Air Circulation | Recirculating |
| Application | Drying, Component Heating, Curing, Preheating |
| Capacity(Kg) | 100 kg |
| Material | Mild Steel |
| Control Type | Digital PID |
| Structure | Free Standing |
Minimum order quantity: 1 Piece
Prince (Manager)
Harrier Enterprises
First Floor ,Block-1, H.No-210, SDV Lakkarpur,Poll Factory
Surajkund Faridabad, Faridabad - 121009, Haryana, India