Prominent & Leading Manufacturer from Faridabad, we offer high temperature muffle furnace 1300'c, programmable muffle furnace 1600 c, muffle furnace high temperature, programmable high temperature muffle furnace, muffle furnace programmable and programmable muffle furnace.
Get Latest Price
| Material Loading Capacity | 100 kg |
| Melting Material | Iron |
| Power Source | Electric |
| Inner Muffle Size | 200 X 200 X 300 |
| Internal Chamber Construction | Alumina Ceramic |
| Chamber Size | 200 X 200 X 300 |
| Heating space | 200 X 200 X 300 |
| Rated Power (KW) | 6KW |
| Muffle Size | 200 X 200 X 300 |
| Input Voltage (V) | 220V |
| Heating Element | MoSi2 |
| Furnace Voltage (V) | 220V |
| Voltage | 220V |
| Melting Time | 2Hours |
| Max OperatingTemperature | 1700 |
| Temperature Accuracy | +- 1 |
| Thermocouple Type | B |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
HE-HTMF-1700℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development Of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability Of The Experimental Data; The Product Uses High-Purity Alumina Material As The Furnace Material, And The High-Quality Silicon Molybdenum Rod Is Used For Heating Element, And The Temperature Controller Uses Microprocessor PID Control Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements.
Get Latest Price
| Material Loading Capacity | 100 Kg |
| Melting Material | Iron |
| Max Operating Temperature | 1500 degree Celsius |
| Power Source | Electric |
| Rated Power (KW) | 8KW |
| Input Voltage (V) | 220V |
| Furnace Voltage (V) | 220V |
| Voltage | 220V |
| Melting Time | 2Hours |
| Max OperatingTemperature | 1400 |
| Temperature Accuracy | +- 1 Degree |
| Thermocouple Type | R |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Specification: -
|
Type |
Benchtop |
|
Furnace Structure |
Alumina Ceramic Chamber, Programmable Temperature Control System, Heating Element, Furnace Shell, Main Electric Parts and Other Relative Accessories. |
|
Max Temperature |
1400℃ |
|
Continue Operating Temp. |
1350℃ |
|
Heating Element |
Quality Silicon Carbide Rod (Sic) Heater |
|
Chamber Material |
High Temperature 1400 Type Alumina Ceramic Fiber Material |
|
Temperature Accuracy |
±1℃ |
|
Temperature Controller |
PID automatic control via SSR power control with phase angle fired, current limiting resistor for precise temperature control. |
|
Safety Protection |
Overheat And Thermocouple-Break Alarm |
|
Electronic Component |
Autonics / Schneider / L&T Electronics Brands |
Get Latest Price
| Heating Element | MoSi2 |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Material Loading Capacity | 1000 kg |
| Melting Material | Iron |
| Chamber Size | 96" X 96" X 96" |
| Inner Muffle Size | 96" X 96" X 96" |
| Internal Chamber Construction | Alumina Ceramic |
| Heating space | 96" X 96" X 96" |
| Muffle Size | 96" X 96" X 96 |
| Input Voltage (V) | 220V |
| Furnace Voltage (V) | 220V |
| Max Operating Temperature | 1700 degree c |
| Voltage | 220V |
| Melting Time | 2Hiurs |
| Max OperatingTemperature | 1700 |
| Temperature Accuracy | +-1 |
| Thermocouple Type | B |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Get Latest Price
| Heating Element | Silicon Carbide |
| Material Loading Capacity | 100 Kg |
| Power Source | Electric |
| Phase | Single Phase |
| Melting Material | Iron |
| Chamber Size | 300 x 300 x 300 mm |
| Inner Muffle Size | 300 x 300 x 300 mm |
| Brand | Harrier Enterprises |
| Max Operating Temperature | 1500 degree Celsius |
| Input Voltage (V) | 220V |
| Furnace Voltage (V) | 220V |
| Voltage | 220V |
| Melting Time | 2Hours |
| Max OperatingTemperature | 1500 |
| Temperature Accuracy | +-1 |
| Thermocouple Type | R |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Muffle Size | 60" X 60" X 60" |
Minimum order quantity: 01 Piece
|
HE-MF-3539, 1400℃ Muffle Furnace Series Products Are Mainly for The Daily Application Development of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials and Stable Temperature Control System to Ensure the Reliability of The Experimental Data; The Product Uses High-Purity Alumina Material as The Furnace Material, And the High-Quality Silicon Carbide Rod Is Used for Heating Element, And Programmable Temperature Controller PID Module to Achieve Precise Temperature Control and Constant Temperature Requirements. |
Specification: -
|
Type |
Benchtop |
|
Furnace Structure |
Alumina Ceramic Chamber, Programmable Temperature Control System, Heating Element, Furnace Shell, Main Electric Parts and Other Relative Accessories. |
|
Max Temperature |
1400℃ |
|
Continue Operating Temp. |
1350℃ |
|
Heating Element |
Quality Silicon Carbide Rod (Sic) Heater |
|
Chamber Material |
High Temperature 1400 Type Alumina Ceramic Fiber Material |
|
Temperature Accuracy |
±1℃ |
|
Temperature Controller |
PID automatic control via SSR power control with phase angle fired, current limiting resistor for precise temperature control. |
|
Safety Protection |
Overheat And Thermocouple-Break Alarm |
|
Electronic Component |
Autonics / Schneider / L&T Electronics Brands |
Get Latest Price
| Max Temperature | 1150 |
| Chamber Volume | 96 L |
| Material Loading Capacity | 100 Kg |
| Heat Source | Electric |
| Melting Material | Iron |
| Max Operating Temperature | 1500 degree Celsius |
| Power Source | Electric |
| Input Voltage (V) | 220V |
| Furnace Voltage (V) | 220V |
| Voltage | 220V |
| Melting Time | 2Hours |
| Max OperatingTemperature | 1400 |
| Temperature Accuracy | +-1 |
| Thermocouple Type | R |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Heating space | 18" X 18" X 18" |
| Chamber Size | 18" X 18" X 18" |
| Inner Muffle Size | 18" X 18" X 18" |
| Muffle Size | 18" X 18" X 18" |
Minimum order quantity: 01 Piece
Specification: -
|
Type |
Benchtop |
|
Furnace Structure |
Alumina Ceramic Chamber, Programmable Temperature Control System, Heating Element, Furnace Shell, Main Electric Parts and Other Relative Accessories. |
|
Max Temperature |
1400℃ |
|
Continue Operating Temp. |
1350℃ |
|
Heating Element |
Quality Silicon Carbide Rod (Sic) Heater |
|
Chamber Material |
High Temperature 1400 Type Alumina Ceramic Fiber Material |
|
Temperature Accuracy |
±1℃ |
|
Temperature Controller |
PID automatic control via SSR power control with phase angle fired, current limiting resistor for precise temperature control. |
|
Safety Protection |
Overheat And Thermocouple-Break Alarm |
|
Electronic Component |
Autonics / Schneider / L&T Electronics Brands |
Get Latest Price
| Material Loading Capacity | 1000 Kg |
| Melting Material | Iron |
| Max Operating Temperature | 1500 degree Celsius |
| Power Source | Electric |
| Input Voltage (V) | 220V |
| Furnace Voltage (V) | 220V |
| Voltage | 220V |
| Melting Time | 2Hours |
| Max OperatingTemperature | 1400 |
| Temperature Accuracy | +-1 |
| Thermocouple Type | R |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Muffle Size | 72" X 72" X 72" |
| Chamber Size | 72" X 72" X 72" |
| Muffle Size | 72" X 72" X 72" |
| Heating space | 72" X 72" X 72" |
|
HE-MF-6116, 1400℃ Muffle Furnace Series Products Are Mainly for The Daily Application Development of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials and Stable Temperature Control System to Ensure the Reliability of The Experimental Data; The Product Uses High-Purity Alumina Material as The Furnace Material, And the High-Quality Silicon Carbide Rod Is Used for Heating Element, And Programmable Temperature Controller PID Module to Achieve Precise Temperature Control and Constant Temperature Requirements. |
Specification: -
|
Type |
Benchtop |
|
Furnace Structure |
Alumina Ceramic Chamber, Programmable Temperature Control System, Heating Element, Furnace Shell, Main Electric Parts and Other Relative Accessories. |
|
Max Temperature |
1400℃ |
|
Continue Operating Temp. |
1350℃ |
|
Heating Element |
Quality Silicon Carbide Rod (Sic) Heater |
|
Chamber Material |
High Temperature 1400 Type Alumina Ceramic Fiber Material |
|
Temperature Accuracy |
±1℃ |
|
Temperature Controller |
PID automatic control via SSR power control with phase angle fired, current limiting resistor for precise temperature control. |
|
Safety Protection |
Overheat And Thermocouple-Break Alarm |
|
Electronic Component |
Autonics / Schneider / L&T Electronics Brands |
Get Latest Price
| Furnace Type | Heat Treatment |
| Heat Source | Electric |
| Chamber Volume | 216 L |
| Material Loading Capacity | 1-500 Kg |
| Max Temperature | 1600 C |
| Power Source | Electric |
| Loading Type | Batch Type |
| Inner Chamber Size | 24 X 24 X 24 in |
| Application | Ceramic, Powder Metallurgy, Lab Use, Forging, Steel Plant, Foundry |
| Rated Capacity | 500 Kg |
| Body Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Control Type | PID |
| Insulation Type | Ceramic Fiber |
| Atmosphere | Air |
| Input Voltage (V) | 415 |
| Door Type | Side Swing |
| Power Supply | 3 Phase 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Rated capacity | 200 kg |
| Max temperature | 1300 °C |
| Material Loading Capacity | 200 Kg |
| Heating type | Electric |
| Power Source | Electric |
| Furnace type | Box type |
| Atmosphere | Air |
| Automation grade | Automatic |
| Rated Power (KW) | 30 KW |
| Input Voltage (V) | 415 |
| Furnace Voltage (V) | 415 |
| Max load size | 600x600x600 mm |
| Voltage | 415 |
Minimum order quantity: 1 Piece
HE-MF 1400℃ Series Products Are Mainly For The Daily Application Development Of The Laboratory, High-Quality Furnace Materials And Stable Temperature Control System To Ensure The Reliability Of The Experimental Data; The Product Uses High-Purity Alumina Material As The Furnace Material, And The High-Quality Silicon Carbide Rod Is Used For Heating Element, And Programmable Temperature Controller PID Module To Achieve Precise Temperature Control And Constant Temperature Requirements.
Prince (Manager)
Harrier Enterprises
First Floor ,Block-1, H.No-210, SDV Lakkarpur,Poll Factory
Surajkund Faridabad, Faridabad - 121009, Haryana, India