Providing you the best range of split tube furnaces with effective & timely delivery.
Get Latest Price
| Max Temperature | 1350 C |
| Tube Diameter | 75 mm |
| Material Loading Capacity | 100 Kg |
| Tube Length | 1200 mm |
| Melting Material | Copper |
| Power Source | Gas |
| Zone Type | Two Zone |
| Tube Material | Alumina |
| Rated Power (KW) | 8 KW |
| Opening Type | Horizontal Split |
| Voltage | 415 V |
| Control Type | Programmable |
| Melting Time | 120 m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
HE - Split Tube Furnace - 1400℃ Series Products Are Mainly Applied for The Heat Treatment of Samples Under Vacuum Or Protective Atmosphere, High Quality Chamber Materials And Stable Temperature Control System Ensure The Reliability Of Experiment. The Product Uses The Zirconia Grade Ceramic Fiber Material As The Furnace Chamber Material; The Furnace Tube Material Is Fine, And The Tube Is Sealed By Light Weight Aluminium Flanges On Its Both Ends, The Furnace Can Be Work Under The Vacuum, There Are Air Inlet And Air Outlet On The Flange, Also It Can Be Filled In Protective Air, The Precision Needle-Valve May Adjust The Air Inlet Flow Rate.
Prince (Manager)
Harrier Enterprises
First Floor ,Block-1, H.No-210, SDV Lakkarpur,Poll Factory
Surajkund Faridabad, Faridabad - 121009, Haryana, India